Sağlıklı gebelikte yapılması gereken kontroller

Sağlıklı gebelikte yapılması gereken kontroller

Sağlıklı gebelikte yapılması gereken kontroller
Sağlıklı gebelikte yapılması gereken kontroller

Anne adaylarının aklına takılan en önemli konulardan biri “gebeliğim süresince hangi kontrolleri yaptırmalıyım?” dır.

Gebelikteki ilk muayene esnasında kan ve idrar tahlilleri yapılan hanımlarda, ultrason tetkikiyle gebeliğin tam olarak belirlenmesi yapılmalıdır. Bu muayene anne adayı için, umumi bir muayene olacaktır.

Gebeliğin ilk trimesterinde yani ilk 3 ay içinde, bebekte genetik bir anomalinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi için, ikili tarama testi denilen test kadınlara uygulanmalıdır. Annenin kan örneği üzerinde yapılan testte, ultrason yardımı ile bebeğe ait ölçümlerde yapılmaktadır. Bu ölçümlerde bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Bunun yapılma sebebi ense kalınlığı artan bebeklerin ırsi anomalileri ile yürek anomalilerinin artış göstermesidir.

Gebeliğin 16. ve 18. haftaları içinde yapılan üçlü veya dörtlü testle bebekte olabilecek down sendromu benzeri hastalıkların risk oranları belirlenir. Doktorunuz ikili test sonucunda, bu testlerin yapılmasına gerek görmeyebilir. Bu halde doktorunuzun tavsiyesine uymalısınız.

İlk gebeliğini yaşayan kadınlar bebeğin hareketlerini çoğunlukta 5 aydan itibaren hissederler. Daha evvela gebelik geçirenler ise, bu hareketleri daha erken çağda hissedebilir. Bu aşamaya gelindiğinde, anne adaylarının bebeğin hareketleriyle ilgili farklılıkları iyi takip etmesi gerekir. Bu halde hemen doktora gidilmelidir. Radyoloji uzmanı doktor bu halde renkli doppler ultrasonografi yaparak, bebeğin vücut yapısı ile iç organlarını inceler. Anne adayı ve bebek arasındaki kan akımları kontrol edilir.

Gebelikte olabilecek akıntılarda, kanamalarda doktorun her zaman bilgilendirilmesi gerekir. hamile bayanlarda normal vajinal akıntı olmasında bir sıkıntı olmazken, akıntının renginde değişim ve koyulaşma, sarı yeşil renk alması veya peynirimsi görünümde olması, kötü kokunun olması bu gibi etkenlerin bir enfeksiyonun varlığını gösterebilir. Bu nedenle akıntı olduğunda korkuya kapılmamalı ancak doktor ile iletişimde bulunulmalıdır. Bu sorunların zamanında giderilmemesi halinde, enfeksiyonun rahme ilerlemesi, kadının sularının erken çağda gelmesi veya erken doğum riski bunun gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Sağlıklı bir gebelik için, hanımların bu süreçteki her belirtiyi iyi takip etmesi ve doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir