Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik nedir?

Dış Gebelik görünümü
Dış Gebelik görünümü

Dış gebelik ya da (ektopik gebelik), sperm ile oosit (yumurta hücresi) birleşmesi sonucu oluşan gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan rahim içi yerine öteki bir yerde ve sıklıkla Fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişme göstermesi sonucu oluşan normaldışı bir gebelik durumudur ve erken aşamalarda saptandığında ameliyatsız tedavisi olasıdır

Tüpün arasında gelişimine devam eden embriyo bir zaman sonra etrafındaki dokuyu adeta eritir ve belirgin bir zaman sonra bölgedeki damarlardan birinin veya birkaçının yırtılması sonucu kanama başlar. Dış gebeliğin en büyük ve hayati tehlikesi bu kanamadan kaynaklanır. Geç kalınmış bu hallerde bu kanamayı durdurmak ve hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için sık şekilde ameliyat gerekir.
Günümüzün erken teşhis ve tedavi yöntemleriyle hastanın erken evrede başvurması koşuluyla ektopik gebelik henüz iç kanamaya yol açmadan tanınmakta ve enjeksiyon halinde ilaçlarla ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Ameliyatsız tedavi, erken teşhis konulduğunda başarı oranı artmaktadır. Siz anne adaylarına bu konu için dikkat göstererek dış gebelik geçirme açısından hiç bir risk faktörünüz bulunmasa bile gebeliğinizin en erken döneminden itibaren kontrole gitmeniz ve uzman radyolog tarafından ultrason  incelemesi yaptırmanız tavsiye edilir. Bu kontrolde intrauterin (rahimiçi normal yerleşimli) gebeliğin saptanması mümkün olacak, ya da ektopik gebelik saptanırsa gene en erken aşamalarda enjeksiyon biçiminde ilaçlarla, ameliyatsız tedaviniz mümkün olacaktır.

Dış gebelik hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir