Bebeklerde geçmeyen hıçkırık

bebeklerde geçmeyen hıçkırı
bebeklerde geçmeyen hıçkırı

Yeni doğan hıçkırığı olarak da bilinen bebeklerde sıkça görülen hıçkırık, çoğunlukla ebeveynleri çok fazla endişelendirir. Bebeğin hıçkırması anne babaları endişeye düşürse de aslına bebek için iyi bir olaydır. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık epey bir çok meydana gelir.
Bebeklerde hıçkırık neden olur?
Erişkin insanda uzun süreli hıçkırık kalp hastalıkları bunun gibi oldukça çok hastalığın belirtisi olabilmekte fakat bebeklerde hıçkırık bir hastalık belirtisi değildir ve bebek için iyiye işarettir. Hıçkırığın birkaç sebebi olabilmekte. Emzirme sonrası bebeğin midesi aşırı şiştiği zaman hıçkırabilir, bebek aniden heyecanlandığında hıçkırabilir veya bebek beslenirken hava yuttuğunda özellikle hızlı beslenen bebeklerde hıçkırık olabilmektedir. kamu arasında bebek hıçkırdığı süre söylenen “ Midesi genişliyor” sözü gerçekte bir bakıma doğrudur. Bebekler hıçkırmaya anne karnında 4 aylıkken başlarlar. Anne karnında başlayan bu hıçkırık gerçekte bebeğin ilk solunum hareketidir. Bebek doğduktan sonra devam eden hıçkırık yürek ve akciğerlerin genişlemesine ve büyümesine yardımcı olur.
Hıçkırık nasıl oluşur?
Hıçkırığın sebebi bebeğin diyafram kasının kasılmasıdır. Diyafram kasının irade dışı ani kasılmaları hıçkırığa sebep olur. Diyafram kası bebeğin göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki kastır. Diyafram kasındaki irade dışı ani kasılmalar sırasında ses telleri birbirine yaklaşarak sesler çıkarır. işte bu çıkan sese hıçkırık denir. Bebeğin diyafram kasının kasılması yada mide şişliğinden dolayı frenik sinirini tetiklemesi hıçkırığın asıl sebepleridir.
Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?
Bebekte hıçkırık genelde beslenme sonrası olabildiği bunun gibi birden bire de olabilmekte. Oda ısısındaki birden değişim ve ya bebeğin heyecanlanması hıçkırığa sebep olabilmektedir. Yani kapı açılıp içeriye biri girdiğinde dahi bebeğiniz hıçkırabilir.
Bebeğin hıçkırığının geçmesi için limon yedirmek çok fazla yaygın ve adlandırılan bir yöntemdir. Bebeğe limon suyu verildiğinde bebek birden bire nefesini tutar. Bu da diyafram kasında oluşan iritasyonu önler ve bebek hıçkırmayı keser. lakin limon PH değerinden dolayı gerçekte bebekler için uygun değildir. Bebeğe limon vermek kusmasını arttırır ve pişiğe sebep olur.
Bebeğinizi emzirdikten sonra, bebeği hemen yatırmayarak dik tutmak sırtını ovarak hafif sallamak faydalı olabilmektedir. Buna rağmen hıçkırık devam ediyorsa bir çay kaşığı su yada anne sütü verebilirsiniz. Ortamın ani soğuması da hıçkırığa neden olabilmektedir, bu nedenden dolayı bebeğin fazla soğuk ortamlarda tutulmaması da ciddi bir şeydir. Hızlı yemek yiyen bebeklerde hıçkırık daha fazla görülebilir, üstelik hızlı yemek çok fazla miktarda hava yutmasına da sebep olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde, annenin yediği yiyecekler bebeğinde hıçkırığa neden olabilir. şayet bebeğinizin inek sütüne ve ya başka yiyeceklere alerjisi varsa bu da bebeğinizin durumunu tetikleyebilir.
Unutulmamalıdır ki hıçkırık bir hastalık değildir, hiç bir sebeple ilaç kullanmamalısınız.
Hıçkırık ne süre tehlikeli olur?
Erişkinlerde hıçkırığın uzaması hastalık belirtisi olmakta iken 1 yaşına kadar olan bebeklerde hıçkırık bir hastalık belirtisi değildir. Bebeklerde 1 dakika ile 1 saat süren aralıklarda hıçkırık görülebilir. lakin bir saat geçmesine karşın bebeğinizin hıçkırığı devam ediyorsa, doktorunuza telefon ederek danışabilirsiniz.
netice olarak; bebeklerde hıçkırık anne babalar için kaygı uyandırsa da bir hastalık belirtisi değildir. Bebek için olumlu bir olaydır. Bebeğin sindirim sistemi organlarının düz biçimde bir şekilde çalıştığını, yürek ve akciğerinin geliştiğini gösterir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir