Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı Ultrason

 

Ayrıntılı Gebe Ultrasonografisi, bebeğin organlarının gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, amniyotik sıvının nispeten fazla olması nedeniyle görünebilirliğinin arttığı ve böylece organların nispeten daha detaylı olarak görülebildiği gebeliğin 18 ila 22. haftaları arasında genellikle Radyoloji Uzmanı Doktorlar tarafından uygulanan bir incelemedir. Ayrıntılı ultrason ile yapılan bu incelemede, annede meydana gelmiş tüm değişiklikler, yani fetüs (bebek), plasenta (bebeğin eşi), umblikal kord (bebek kordonu), serviks (doğum kanalı) açıklığı, “baştan ayağa” gözden geçirilir ve ayrıntılı ultrason ile izlenebilecek tüm özellikler dikkatli bir şekilde incelenerek bebeğin ve gebeliğin sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlanır.

Ayrıntılı ultrason ile sağlanmaya çalışılan temel amaç; bebeğin yapısal kusurlar açısından taranması, değerlendirilmesidir. Ayrıntılı ultrason incelemesi ile saptanan kusurlar (makrosefali gibi) ve / veya genetik bir kusura işaret edebilecek durumların (koroid pleksus kisti, böbrek pelvisinde genişleme, amniyotik sıvısının miktarının değerlendirilmesi gibi) varlığında kesin tanı amacıyla anne adayı bilgilendirilir.

Ayrıntılı ultrason incelemesinde en tecrübeli olan ve en gelişmiş cihazları kullanan uzmanlar bile doğumsal kusurların ancak %70-80’ini tespit edebilir. Çünkü bazı doğumsal kusurlar ultrasonografide görülemeyen veya çok zor görülen bulgular verir; bazıları da ilk belirtilerini doğum sonrası erken veya geç dönemde verir.

Ayrıntılı Ultrason

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir